خبر خبر

فرودگاه مهرآباد با تدابير ويژه ، براي مسافرين توانخواه / روز جهاني معلولين
صنعت حمل ونقل هوايي بعنوان يکي از سريع ترين وراحت ترين گزينه هاي حمل ونقل براي مسافرين داراي معلوليت ، توانخواه ، وسالمند خصوصا در سفرهاي طولاني مي باشد وما در فرودگاهها با رعايت حقوق آنها در تمام مراحل پروازي مسئوليت داريم .

صنعت حمل ونقل هوایی بعنوان یکی از سریع ترین وراحت ترین گزینه های حمل ونقل برای مسافرین دارای معلولیت ، توانخواه ، وسالمند خصوصا در سفرهای طولانی می باشد وما در فرودگاهها با رعایت حقوق آنها در تمام مراحل پروازی مسئولیت داریم .

صفی نیا مدیر کل فرودگاه مهرآباد گفت: به مناسبت فرا رسیدن روز دوشنبه 12 آذر ماه روز جهانی معلولین بررسی نمودم که در فرودگاه مهرآباد چه اقداماتی در خصوص معلولین و افراد با شرایط خاص انجام داده ایم زیرا روند اعزام و پذیرش مسافرینی که با مشکل مواجه هستند می تواند چالش برانگیز باشد لذا با بازدید از ترمینالها با خود اندیشیدم که با چه اقداماتی میتوانیم خواستهای این دسته از مراجعین فرودگاهی را نیز مدنظر داشته باشیم .

صفی نیا گفت در ابتدای کار باید شرکتهای هواپیمایی را ملزم به رعایت حال این گونه مسافرین بنماییم و ما بعنوان ناظرین برقراری و اجرای پرواز از شرکتهای هواپیمایی بخواهیم درابتدای تهیه شرایط آنها را جویا و زمینه پرواز سهل را برای آنان مهیا سازند حتی در خصوص انتخاب صندلی به دلیل شرایط خاص این دسته از مسافرین باید دقت شود

ایشان طی دستوری به معاونت تسهیلات فرودگاهی بیان نمود که باید در ورودی ترمینالها و هر قسمتی که برای پذیرش مسافر ایستایی ایجاد می شود این مسافرین زودتر پذیرش شوند و در مسیری جداگانه روند اعزام و پذیرش را طی نمایند . و پیشنهاددیگر برای این دسته از مسافرین این است که از  ابتدای تهیه از خدمات CIP استفاده نمایند.که این مقوله یکی از بهترین راه حل های ممکن برای تسریع و تسهیل سفر این مسافرین ویژه هوایی می باشد .

ایشان گفت : خدمات داخل ترمینالها برای این مسافرین توانخواه  می تواند تسطیح ترمینالها ومسیرهای دسترسی ترمینالی ، استفاده از آسانسور و بالابر ویلچری ها ، استفاده از کانترهای پذیرش ویژه معلولین؛ مسیر دسترسی          شیبراهها مطابق با امکانات معلولین، نصب تابلوهای راهنمای معلولین در مسیر اعزام و پذیرش مسافر ، استفاده از امکانات اطلاع رسانی  نوری  و صوتی برای معلولین خاص ، در نظر گرفتن محل پارک خودروهای معلولین نباید فراموش گردد .

صفی نیا گفت:تلاش برای بهره برداری ازپل های تلسکوپی  فرودگاه مهرآباد درراستای  ارتقا خدمات فرودگاهی نیز در راستای پذیرش این مسافرین کمک بهتری می نماید .  صندلهای چرخدار ( ویلچر )  به اندازه کافی در ترمینالها موجود وما تلاش نموده ایم که این عزیزان در طول سفر از این بابت دغدغه ای نداشته باشند .

صفی نیا گفت در نوسازی سرویس های بهداشتی فرودگاه مهرآباد مناسب سازی گردیده که این مسافرین توانخواه  بتوانند به راحتی از سرویس های بهداشتی داخل ترمینال استفاده نمایند و آبسردکن های مخصوص این مسافرین نیز در نطر گرفته شده است

ایشان گفت تلاش می نمایم تا بتوانیم امکانات و تجهیزات این مسافرین ویژه را در فرودگاه مهرآباد به نحو احسن مهیا سازیم ولیکن این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که متاسفانه نسبت به این مساله در کشور ما کوتاهی انجام شده است و باید تمهیدات و تسهیلات مناسبی را جهت استفاده این عزیزان از صنعت هوانوردی فراهم نماییم . وبا رعایت استانداردهای لازم برای ارائه سرویسهای مناسب به این دسته از مسافرین فرودگاهی اقدام  و در خصوص ارائه خدمات به این قشر از مسافرین آموزشهای لازم به پرسنل فرودگاهی ، خدماتی ، شرکت های هواپیمائی وهندلینگ کننده ها داده شود .

-------------------------------------
نظرات