خبر خبر

تمرين مقابله با بحران با اجراي مانور طرح اضطراري
مانور طرح اضطراري فرودگاه مهرآباد بمنظور ارزيابي توانايي ها ، تمرين وظايف کليه ارگانها ذيربط در هنگام بحران وچگونگي مديريت بحران در وضعيت هاي مختلف اضطراري ، رفع نواقص احتمالي وافزايش توان عملياتي در هنگام بروز سانحه در فرودگاه مهرآباد برگزار مي گردد .

به گزارش روابط عمومی فرودگاه مهرآباد :  مانور روی میزی طرح اضطراری فرودگاه مهرآباد  با حضور گلیج مدیر کل مقررات فرودگاهی وصفی نیا مدیر کل فرودگاه بین المللی مهرآباد و کلیه واحدها وسازمانهای امداد رسان در مواقع بحران در استان تهران در سالن اجتماعات اداره کل فرودگاه بین المللی مهرآباد برگزار شد .

در ابتدای جلسه صفی نیا مدیر کل فرودگاه مهرآباد ضمن خیر مقدم به مدعوین  به تاکید بر انجام به موقع مانور ورعایت لزوم آمادگی ومواجه با شرایط اضطراری گفت :  صنعت حمل و نقل هوائي همواره از درصد ايمني بالا برخوردار بوده و هماهنگي واحدهاي مستقر در سيستم و خارج از سيستم با يكديگر را در مواقع اضطراري و موقعيت هاي بحراني  از اهميت بالايي در حوزه ايمني خواند. وي اضافه كرد برگزاري مانورهاي طرح اضطراري ،  واحدهاي عملياتي در حوزه هاي گوناگون و در شرايط بحراني آنان را از سردرگمي نجات داده و عمليات امداد و نجات درگستره منطقه بحراني و كنترل همه جانبه را با مدیریت بهتر به دنبال دارد.

وی تاکید نمود این مهم در فرودگاهی چون مهرآباد جزء لاینفک مدیریتی می باشد زیرا  فرودگاه مهراباد با توجه به قرار داشتن در پایتخت یک محیط وجایگاه ضروری برای امداد رسانی در سراسر کشور است  .و مهرآباد در مواقع بحران همیشه به عنوان  بازویی پر توان برای ارائه خدمات بوده و هست . اجراي مانورطرح اضطراري دو سال يکبار جهت آشنايي هرچه بيشتر مسئولين و افراد خارج از سيستم فرودگاهي و دخيل در امر شرايط اضطراري و بحراني لازم استاندارد سازي هر فرودگاهي مي باشد.

صفی نیا افزود  هماهنگی ها به نوعي در ايجاد همبستگي و وحدت عمل مابين كليه نيروهاي شركت كننده اعم از فرودگاهي ، نجات و آتش نشاني؛ نظامي ؛حراست و امنیت و...در كليه سطوح لازم است. واین مانور با بررسی الزامات اجرایی وهماهنگی وتعامل کلیه واحدهای امداد رسان در مواقع بحرانی در سطح استان تهران به منظور برگزاری هرچه بهتر مانور اصلی دوسالانه با حضور کلیه دستگاههای امداد رسان برگزار می گردد .

در ادامه گلیج  مدیر کل دفتر مقررات  فرودگاهی و پدافند غیر عامل به  ضرورت  اجرای طرح اضطراری با  توجه به اینکه اجرای این مانور  یک  الزام بین المللی است تاکید وبیان نمود که  اجرای این طرح الزام سازمان هواپیمایی کشور است که باید  حتماً اجرا شود زیرا چنانچه در فرودگاهی مشکلی پیش آیداجرای طرح اضطراری آن فرودگاه بررسی می شود که آیا در آن فرودگاه  طرح 2 ساله اضطراری اجرا شده یا خیر .

این مانور ارزیابی توانایی ها ، تمرین وظایف کلیه ارگانها ذیربط در هنگام بحران وچگونگی مدیریت بحران در وضعیت های مختلف اضطراری ، رفع نواقص احتمالی وافزایش توان عملیاتی در هنگام بروز سانحه را بررسی وتمرین می نماید . .

گلیج گفت : طرح اضطراری 17 تمرین دارد که در تمرینها با تقسیم فعالیت هر واحد وعدم دخالت بر انجام مسئولیت های محوله هرقسمت  در زمان مانور میتوان تمرین برای عملکرد صحیح واحدها و برطرف کردن نقص ها پیش از بروز حادثه باشد.

وی بیان نمود که در اجرای طرح مانور اضطراری باید سناریوی مانور تهیه شود که در آن تمامی عوامل دخیل در هنگام اضطرار نقشی داشته باشند و با هم تمرین نمایند تا پیش از بروز حادثه آمادگی مواجه شدن را داشته باشند .در مانور چک لیست بین المللی داریم که در آن همان مواردی ابلاغ شده سازمان هواپیمائی انجام می گیرد .وخوشبختانه سناریو مانور فرودگاه تایید واقدامات برگزاری مانوری بزرگ در فرودگاه پایتخت تایید شده است .

وما بزودی در ابان ماه بزرگترین مانور طرح اضطراری را در فرودگاه مهرآباد برگزار می نمائیم .

سپس هر کدام از واحدهای شرکت کننده در جلسه که شامل :آتش نشانی ، هلال احمر ، اورژانس مدیریت بحران استان ، مدیریت بحران شهرداری ، استانداری وکلیه واحدهای نظامی وامنیتی موارد محوله را مرور وجهت آمادگی برگزاری مانور طرح اضطراری اعلام آمادگی نمودند .

-------------------------------------
نظرات