خبر خبر

افتتاح رسمي باند 29 راست مهرآباد به زودي/ پيشرفت 80 درصدي پروژه هاي بهسازي فرودگاه
صفي نيا تشريح کرد:
افتتاح رسمي باند 29 راست مهرآباد به زودي/ پيشرفت 80 درصدي پروژه هاي بهسازي فرودگاه

مديرکل فرودگاه بين المللي مهرآباد با اشاره به بهره برداري آزمايشي باند 29 راست و سيستم روشنايي اين باند و نيز پست روشنايي باند 11 و 29 از افتتاح رسمي اين پروژه‌ها با حضور وزير راه و شهرسازي خبر داد.

ميرسعيد صفي نيا كه از 13 دي ماه 96 مسئوليت اداره فرودگاه مهرآباد را برعهده گرفته است، در گفت و گو با روابط عمومي شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران به تشريح پروژه هاي آماده افتتاح و در دست اجراي اين فرودگاه پرداخت و با اعلام اين خبر توضيح داد: از اواخر سال 96 پروژه سيستم روشنايي باند 29 راست و پست روشنايي باند 11 و 29 را با همكاري اداره كل تجهيزات و سامانه هاي فرودگاهي و فرودگاه بين المللي مهرآباد به نتيجه رسانديم كه اكنون با شرايط مناسب آماده بهره برداري است. در چند روز گذشته اين پروژه به صورت آزمايشي افتتاح شده و راه اندازي رسمي آن همزمان با حضور وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران انجام خواهد شد.

مديركل فرودگاه مهرآباد افزود: پروژه روشنايي باند با زيرساخت هاي استاندارد فرودگاهي زودتر از زمان تعيين شده چهار ماهه يعني تنها در 50 روز به پايان رسيد و توانستيم روشنايي باند را به طول 3989 متر به همراه 18 تاكسي وي و دو دستگاه پاپي(PAPI) عملياتي كنيم.

وي همچنين عنوان كرد: براي بهره برداري استاندارد از باند 29 راست از اوايل مرداد تاكنون استريپ سازي این باند و باند 29 چپ را براي برطرف كردن موانع پروازی انجام داده ايم كه 70 درصد پروژه انجام شده و به زودی به بهره برداري مي رسد. 30 درصد استريپ سازي نيز تا برطرف كردن كامل، نوتام شده و در آينده نزديك رفع مي شود.

مديركل فرودگاه مهرآباد همچنين با اشاره به تعويض موتورژنراتورهاي 60 ساله فرودگاه افزود: با خريد چهار موتور ژنراتور هزاركيلوولتي جديد نيروگاه فرودگاه را به بهره برداري آزمايشي رسانده ايم كه به زودی افتتاح رسمي مي شود.

وي از بهره برداري رسمي پروژه لاين بندي براي زيباسازي و كاهش ترافيك مقابل ترمينال هاي چهار و شش فرودگاه مهرآباد در هفته دولت خبر داد و گفت: با صرف 20 ميليارد ريال اعتبار، براي كاهش ترافيك سنگين در محوطه ترمينال هاي چهار و شش ساختمان قبلي اداره كل فني را تخريب و 2500 مترمربع زمين آن را وارد مجموعه مهرآباد كرديم كه با اين طرح معضل ايستايي خودروها در اين منطقه را حل كرديم.

صفي نيا همچنين از افتتاح رسمي فضاهاي تجاري ترمينال هاي فرودگاه خبر داد و افزود: براي ارتقاي خدمت رساني و رضايتمندي بيشتر مسافران و مراجعان فرودگاه و با توجه به اينكه براساس دستورالعمل هاي ACI بايد براي هر مسافر 15 مترمربع مساحت فرودگاهي داشته باشيم مراكز تجاري پراكنده در گوشه و كنار ترمينال ها را تجميع و 2760 مترمربع فضا را آزادسازي كرديم. همچنين در ترمينال 2 با انتقال دفتر بريفينگ شركت هاي هواپيمايي و با صرف 15 ميليارد ريال، مركز تجاري را با مساحت 1350 متر مربع در آن محل راه اندازي كرديم كه در روز عيد قربان (31 مرداد) به بهره برداري خواهد رسيد.

مديركل فرودگاه مهرآباد از برنامه ريزي براي راه اندازي چيلر 600 تني فرودگاه در هفته دولت نيز خبر داد و گفت: اين مهم با هدف بهبود وضعيت سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي و نيز سيستم تهويه مطبوع با صرف اعتباري بالغ بر  15 ميليارد ريال انجام شده است. همچنين با صرف 18 ميليارد ريال اعتبار سرويس هاي بهداشتي ترمينال ها دو، چهار و شش را بازسازي كرده ايم.

وي با بيان اينكه اخيرا در هفته كرامت، مركز تسهيلات تاكسيرانان مهرآباد با صرف اعتباري بالغ بر چهار ميليارد ريال به بهره برداري رسيده است، افزود: نوسازي و زيباسازي ترمينال 6 با تعويض سنگ كف و نماي سقف و نيز تغيير كفپوش قسمت خارجي ترمينال با اعتباري بالغ بر 25 ميليارد ريال به پيشرفت 60 درصدي رسيده و تا دو ماه ديگر به بهره برداري مي رسد. همچنين يكي  ديگر از پروژه هاي مهم فرودگاه مهرآباد نصب شش دستگاه ايربريج و اجراي pier (راهروی ارتباطی بین ترمینال و ایربریج) در مقابل ترمينال هاي يك و دو است كه بهمن ماه به بهره برداري خواهد رسيد.

صفي نيا همچنين با اشاره به پيشرفت 40 درصدي پروژه بازسازي ساختمان تكنيكال بلاك و ساختمان تسهيلاتي برج مراقبت گفت: اين پروژه با اعتباري بالع بر 25 ميليارد ريال در دست اجراست و بهمن امسال به بهره برداري مي رسد.

مديركل فرودگاه مهرآباد با اشاره به شروع پروژه بهسازي و بازسازي ورودي ترمينال يك و بخشي از ترمينال دو، عنوان كرد: اين پروژه تا پايان سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

صفي نيا مجموع اعتبار اختصاص يافته براي پروژه هاي بهسازي و بازسازي فرودگاه مهرآباد در سال 97 تاكنون را 150 ميليارد ريال اعلام كرد و گفت: اجراي اين پروژه ها از ابتداي بهمن 96 شروع شده و 80 درصد پيشرفت كرده است.

مديركل فرودگاه مهرآباد با بيان اينكه سال آينده پروژه نصب سيستم روشنايي باند 29 چپ و تاكسي وي هاي آلفا با اعتبار 300 ميليارد ريال و نيز پروژه نصب سامانه ILS باند 29 راست انجام مي شوند، افزود: با صرف اعتباري بالغ بر 200 ميليارد ريال در سال جاری نیز سوئيچينگ برج مراقبت فرودگاه مهرآباد به منظور ارتقای سطح خدمات ناوبری هوایی به بهره برداری می رسد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد