خبر خبر

فرودگاه مهرآباد در زمینه مدیریت بلای طبیعی نقش مهمی دارد
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در آغاز کارگاه یک روزه "فرودگاه و آمادگی در برابر بلایای طبیعی" در فرودگاه بین المللی مهرآباد بر نقش کليدي فرودگاهها در مديريت بلاياي طبيعي تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومی ، رحمتاله مهآبادی در این کارگاه که امروز (یکشنبه 5 شهریور 96) با همکاری دفتر عمران سازمان ملل متحد مستقر در تهران(UNDP)  و امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) با حضور مدرسین بینالمللی شرکت DHL (شاخه آمادگی در برابر بلایای طبیعی) و کارشناسان مرتبط حوزه فرودگاهی در فرودگاه مهرآباد آغاز شده است، گفت: براساس سیاست‌های کلی نظام در خصوص پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست، افزایش و گسترش آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی و آماده‌سازی مسئولان و مردم برای رویارویی با عوارض ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه به ویژه خطر زلزله و پدیده‌های جوی و اقلیمی مخرب و ایجاد توانایی لازم در مردم و سازمان‌ها برای امدادرسانی و کاهش اثرات و خسارات بحران‌ها از طریق سازماندهی ومدیریت منابع مورد نیاز برای پاسخ دادن مؤثر به بحران و بازگشت هرچه سریعتر به شرایط عادی، امری ضروری است. 

به گفته وی، کشور ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی، تنوع و گستردگی اقلیمی، یکی از کشورهای آسیبپذیر جهان است، به طوری که از 45 نوع بلایای طبیعی به ثبت رسیده در جهان، 35 نوع آن در کشور ما به وقوع پیوسته و آن را جزء 10 کشور اول بلاخیز دنیا قرار داده است.

مه آبادی با بیان اینکه در سالهای اخیر دهها هزار نفر از مردم ایران بر اثر وقوع سوانح انسان ساز و حوادث طبیعی جان خود را از دست دادهاند، گفت: شناخت پدیدههای پرخطر طبیعی و فراگیری راههای مقابله با آنها، به کارگیری اصول و ضوابط پیشگیری، آمادگی ارگانها و نهادها برای مقابله با حوادث، سوانح و بلایای طبیعی و به اشتراکگذاری منابع مالی و انسانی و امکانات لجستیکی و تجهیزات امداد و نجات، همگام با تجربه‌های جهانی با هدف کنترل بهینه بحرانها و کاهش تلفات جانی و خسارات مالی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران مشاهده سیستماتیک بحران‌ها و تجزیه و تحلیل آنها برای سازماندهی و مدیریت بحران‌ها را دارای اهمیت ویژه‌ای عنوان کرد و گفت: این مشاهدات و تجارب در کشور ما گواه آن است که فرودگاه‌ها در مدیریت بحران، امدادرسانی، کاهش خسارات و کوتاه شدن زمان بازگشت به شرایط پیش از بحران، نقش کلیدی را در مدیریت بلایای طبیعی ایفا کردهاند.

وی با تاکید بر ضرورت وجود فرودگاه در مناطق مختلف کشور گفت: وجود زیرساخت فرودگاهی و نقش فرودگاهها و تأثیر تلاش بیوقفه همکاران در حوزه عملیات فرودگاهی و هوانوردی در مقابله با بحران زلزله دی ماه سال 1382 در بم و کاهش میزان تلفات جانی به حدی چشمگیر بود که اجماع تصمیم‌گیرندگان تصدیق کردند که در صورت عدم وجود فرودگاه در منطقه، میزان تلفات و خسارات چندین برابر می‌شد.

مهآبادی افزود: این ارزیابی و این واقعیت ایجاب میکند تا فرودگاه به عنوان حلقه‌ای مهم از دیگر حلقه‌های مدیریت بحران، با استفاده لازم از تمامی امکانات و دانش در دسترس از جمله بهره‌برداری از تجارب جهانی در صنعت فرودگاهی، برای ارتقای توانایی‌ها و ایفای نقش مؤثر خویش در بحران‌های آتی، بیش از پیش تلاش و برنامه‌ریزی کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه این شرکت با مالکیت 54 فرودگاه ایران، وظیفه ارائه خدمات ناوبری هوایی در فضای کشور جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد، گفت: ما در شرکت فرودگاهها به منظور عمل به تکالیف قانونی خود به عنوان معدود دستگاه اجرایی دارای ساختار مصوب در حوزه مدیریت بحران، مرکز عملیات اضطراری (EOC) شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی را طی بازه زمانی کوتاه ایجاد و تجهیز کرده ایم. همچنین دستورالعمل مرکز مذکور را طی جلسات متعدد کارشناسی تدوین و اعضا و شرح وظایف  کمیته عملیات اضطراری شامل نفرات کلیدی عوامل مرتبط با بحران را تعیین کرده ایم. از سوی دیگر، سعی شده است که ضمن برنامهریزی مدون برای ارتقا و به روزرسانی سطح علمی با بهرهگیری از دانش روز و تجربیات بینالمللی، نسبت به افزایش توانمندیهای نیروی انسانی اقدام شود.

مه آبادی برگزاری "کارگاه فرودگاه و آمادگی در برابر بلایای طبیعی" (GARD)  را نمونه‌ای از تلاش شرکت برای افزایش توانایی‌های خود به منظور ایفای نقش مؤثرتر در مقابله با بحران‌ها دانست و گفت: امید است برگزاری این دوره موجب افزایش ظرفیت و توانمندی حوزه فرودگاهی شود تا در صورت بروز بحران در حداقل زمان ممکن آن را کنترل و از بروز خسارات بیشتر جلوگیری کند و پس از بحران نیز سیستم هر چه سریعتر به حالت نرمال و عملیاتی بازگردد.

وی با تأکید بر اینکه "برگزاری این کارگاه آغازی برای همکاریهای آینده شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با دفتر عمران سازمان ملل متحد مستقر در تهران(UNDP) خواهد بود تا به یک برنامه عملیاتی برای افزایش توان فرودگاهها در مقابله با بحران بی انجامد" گفت: ایران نیز تلاش میکند تجربیات ارزنده خود در این زمینه را در اختیار جامعه جهانی بگذارد ، به امید اینکه در پهنه عالم خسارات و تلفات جانی بلایای طبیعی کاهش یابد.

فرودگاه مهرآباد در زمینه مدیریت بلای طبیعی نقش مهمی دارد

رئیس دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران نیز در این جلسه گفت: از اینکه این کارگاه در حال برگزاری است، بسیار خوشحال هستم. ما از سال 2015 در حال هماهنگی برای برگزاری این نوع کارگاهها در ایران هستیم و تلاش میکنیم که آن را در دستگاههای مختلف برگزار کنیم.

خانم کارلسون با اشاره به اینکه اکنون این پروسه در قدم اول قرار دارد، گفت: تاکنون توانستهایم با همکاری شرکت DHL، در 30 کشور این ارزیابی را انجام دهیم. البته مقابله با بلایای طبیعی وظیفه دولتها است اما ما سعی میکنیم در این زمینه کمک کنیم.

وی افزود: اکنون بالایی طبیعی در حال افزایش است و دولتها با توجه به احساس خطری که میکنند، سعی دارند مسئولیت بیشتری را برای مقابله با آنها بپذیرند و کارهای بیشتری را برای آمادگی خود انجام دهند.

وی با اشاره به جایگاه فرودگاه مهرآباد در زمینه مدیریت بحران گفت: فرودگاه مهرآباد در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد چراکه همجوار تهران است و باید آمادگی زیادی برای کمک به مدیریت بحرانهای این شهر کسب کند.

کارلسون در پایان ابراز امیدواری کرد که در این جمع که کارشناسان و متخصصان این صنعت حضور دارند، اطلاعات و تجربیات به خوبی تبادل شود و نتایج ارزشمندی به دست آید.

تجربه خدمت رسانی فرودگاه در زلزله بم باعث اجرای طرح GARD شد

پل دالینگ یکی از دو مدرس این کارگاه از شرکتDHL  نیز در ادامه با بیان اینکه مدت 20 سال است که به ایران رفت و آمد دارد و با این کشور آشناست، گفت: اهمیت فرودگاهها و اثری که در مدیریت بحران میگذارد، بر کسی پوشیده نیست و برنامه جهانی GARD بر اساس تجربیاتی که از خدمات فرودگاهی در زلزله بم در ایران و دیگر فرودگاههای مختلف جهان پس از بروز بحرانها به دست آمده است، طراحی و اجرا شده است تا با انتقال این تجربیات آنها را  در دیگر فرودگاهها عملیاتی کنیم.

وی افزود: ما در این کارگاه با توجه به اینکه جمعی از متخصصان زبده فرودگاهی ایران حضور دارند، سعی خواهیم کرد که تنها تسهیلگری آموزشی را برعهده بگیریم و اینکه بدانیم فرودگاهها در زمان بحران به چه شکلی کار میکنند و چگونه باید کمکهای بشردوستانه بینالمللی را به درستی و به سرعت پذیرش و هدایت کنند.

کارگاه یک روزه "فرودگاه و آمادگی در برابر بلایای طبیعی" با حضور خانمها کارلسون، رئیس برنامه عمران سازمان ملل متحد در ایران؛ شرفبافی سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران؛ معصومه ابراهیمی عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و سرپرست دفتر حقوقی شرکت و آقایان برمکی، مدیرکل هماهنگکننده امور بشردوستانه سازمان ملل مستقر در ایران و هیأت همراه؛ علی عابدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری؛ رحمت اله مه آبادی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران؛ سعیدی، معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور، سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور؛ صادقی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، سعید اکبری معاون عملیات هوانوردی شرکت؛ حمیدرضا سیدی، معاون برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت؛ محمدرضا امامی، معاون توسعه و مدیریت منابع شرکت، علی رستمی، مدیرکل فرودگاه مهرآباد؛ سردار مهری، فرمانده پلیس فرودگاهها، سردار موسوی، فرمانده سپاه حفاظت؛ سرهنگ علی عامری، مدرس بازرسی و ایمنی پایگاه هوایی شهید لشکری ارتش و دیگر کارشناسان مرتبط در حال برگزاری است. 

-------------------------------------
نظرات