خبر خبر

سنجش فصل به فصل فرودگاه‎ها برای بروزرسانی آنها
معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران گفت: هر سه ماه یکبار تمامی خدمات فرودگاهی در تمام فرودگاه‎ها سنجیده می‎شوند و ما بر اساس این سنجش امکانات را بروزرسانی می‎کنیم.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد ، محمدرضا امامی که در برنامه بازدید شرکتکنندگان دوره ویدئو کنفرانس بینالمللی مدیریت رضایتمندی مشتری از ارائه خدمات در فرودگاه مهرآباد سخن میگفت ضمن بیان این موضوع گفت: با افزایش ارتباطات بینالمللی ایران به طور مستمر شاهد ارتقای پروازها هم در داخل کشور وهم پرواز های عبوری از مرزهای هوایی هستیم و اکنون وارد زنجیره ارزش بینالمللی شدهایم و از این پس باید سرویسدهی در فرودگاهها در سطح خدمات بینالمللی باشد.

وی ادامه داد: امروزه با افزایش توریسم در کشور و افزایش انتظارات مسافران وظایف ما مسئولان نیز سنگینتر از قبل شده است و باید در مسیر رشد سطح خدمات فرودگاهی باشیم، امروزه مسئولان باید تشنه خدماترسانی به مسافران و مراجعان باشند اگر این چنین باشد قطعا رضایت،کارایی و اثربخشی افزایش پیدا خواهد کرد. این تشنگی در فرودگاه بینالمللی مهرآباد و با همت مهندس رستمی به وجود آمده است و امیدواریم در فرودگاههای دیگر نیز شاهد آن باشیم.

امامی گفت: شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در زنجیره بینالمللی قرار دارد و باید مطابق با قوانین بینالمللی ایکائو استانداردهایش را تنظیم کند بنابراین باید طبق انکسهای بینالمللی برای آموزش نیروهای انسانی و تهیه تجهیزات خود عمل کند.

وی با اشاره به اینکه آموزش نیروی انسانی از مهمترین برنامههای شرکت فرودگاه‎ها و ناوبریهایی ایران است، گفت: زیرا افرادی که در این خانواده بزرگ مشغول به کار هستند با هدایت هواپیماها روزانه جان هزاران نفر را در دست دارند و مسئولیت سنگینی بر دوش آنهاست.

امامی افزود: در زمانهای قدیم فرودگاهها فقط محلی برای نشست و برخاست هواپیماها بود اما امروزه وارد زنجیره ارزش بینالمللی شدهاند؛ یعنی یک نیروی کلیدی در فرودگاه مهرآباد میتواند روی هزینههای فرودگاه فرانکفورت تاثیرگذار باشد. به همین دلیل باید ارتقای سطح خدمات را از آموزش نیروهای انسانی آغاز کنیم و به این منظور جهت افزایش بهرهوری طرحی با عنوان آموزش مدیران آینده را برنامهریزی کردهایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع در مورد طرح آموزش مدیران آینده گفت: در این طرح از بین تمامی کارکنان حدود 1300 نفر ثبت نام کردهاند و در آزمون برگزار شده افراد را از لحاظ علمی، شخصیتی، تخصصی و زبان انگلیسی موردسنجش قرار گرفتند و منتخبین را طوری آموزش میدهیم تا مدیرانی در سطح بینالمللی داشته باشیم.

وی افزود: علاوه بر آموزش نیروی انسانی سعی در بهبود ارائه خدمات به مسافران از بدو ورود به فرودگاه تا لحظه پرواز داریم.

امامی در مورد نقش اقتصادی فرودگاهها گفت: یکی از مسائل مهم که امروزه اهمیت فرودگاهها را دو چندان میکند نقش اقتصادی فرودگاههاست، فرودگاهها امروزه یک مرکز تجاری مهم در کشور به شمار میروند و در چرخه اقتصادی تاثیر به سزایی دارند. به همین دلیل ما در بحث تجهیزات فرودگاهی نیز باید کاملا به روز و مطابق با استانداردهای فرودگاهی باشد زیرا اگر در غیر این صورت باشد هواپیماهای بینالمللی از مرز هوایی کشور عبور نخواهند کرد و این یعنی لطمه به اقتصاد کشور.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد نیز در این بازدید آموزشی درباره عوامل وابسته به ارتقای کیفیت خدمات فرودگاهی گفت: مقوله ارتقای کیفیت در خدمات فرودگاهی، بحث جدیدی در ارائه خدمات نیست بلکه دقت در رفع نیازهای مسافرانی است که تردد هوایی را به عنوان بهترین گزینه سفر انتخاب کرده و انتظار بهترین خدمات را از گران‌ترین مسیر حمل و نقل دارند. بحث بهره‌وری در ارتقای کیفیت، امروز بیش از هر چیزی مورد توجه است. به این معنا که باید برای بهبود کیفیت با حداقل تخصیص منابع و استفاده از ظرفیت‌های موجود فرودگاهی تلاش کرد.

علی رستمی با اشاره به اینکه فرودگاه مهرآباد اکنون تا حدودی این راه را پیموده است و باید در مسیر کیفیت خدمات گام بردارد، گفت: اگر به مقوله مردم و مسافر به مثابه یک سیستم خودکار نگاه کنیم، برای تحقق کیفیت مطلوب ورسیدن به استانداردهای روز خروجی این سیستم را باید  رضایتمندی مسافران در نظر گرفت.

وی تاکید کرد: «خدمت بهینه» واژه‌ای است که همواره به عنوان مهمترین دغدغه در امر خدمت‌رسانی به مراجعان و مسافران فرودگاهی، مطرح می‌شود و بهره‎وری در یک شرکت خدمت‎رسان همان ایجاد رضایتمندی است.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد درباره وضعیت کیفی کنونی خدمات این فرودگاه گفت: مهم‌ترین روش ارزیابی کیفی و کمی خدمات، ارزیابی خروجی و اقداماتی است که در حوزه کسب رضایت مراجعان انجام شده است، با نظرسنجی‌های انجام شده تقریبا می‌توان گفت حدود 90% از مشکلات خدمات فرودگاهی حل شده است، البته مسیر حرکت ارتقای فرودگاهی در مهرآباد همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه فرودگاه مهرآباد به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی حمل و نقل هوایی در ارتقای خدمات محسوب می‎شود که سال گذشته در ارزیابی عملکرد خدمات فرودگاهی رتبه نخست ارائه خدمات فرودگاهی را کسب کرده است، گفت: با تاکید وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، دو فرودگاه مهرآباد و مشهد به عنوان پایلوت پیاده‎سازی ارتقای خدمات و ورود به رنکینگ‎های بین‎المللی انتخاب شده‎اند تا پس از آن الگویی باشند.

رستمی در خصوص کیفیت خدمات در مهرآباد گفت: کیفیت یک مسیر طولانی است که رسیدن به انتهای آن تقریباً غیرممکن است زیرا خواسته‎ها و تقاضاهای مراجعان نیز به مرور زمان و افزایش خدمات تغییر می‎کند و ما در هر مرحله کیفی که قرار بگیریم قطعاً یک مرحله بالاتر از آن هم می‌تواند وجود داشته باشد.

وی افزود: وضعیت کیفی خدمات در فرودگاه مهرآباد شاید نسبت به گذشته در مرحله‌ خوبی باشد اما همیشه می‌توان برای آن، وضعیت بهتری را هم تصور کرد. کمال‌گرایی در حوزه خدمت به مردم ایران قابل تقدیر است ولی باید به این مسأله هم توجه کرد که کیفیت یک شبه حاصل نمی‎شود، ما مسئول رساندن وضع موجود به وضعیت مطلوبی با کیفیت و کسب رضایت‎مندی مراجعان فرودگاهی هستیم.

وی در مورد اقداماتی که در زمینه ارتقای کیفیت خدمات فرودگاهی انجام شده چنین گفت: توجه به خواسته‌های مردم، خدمات‌رسانی به آنها، رسالت پاس‌داشت حقوق شهروندی و تامین امکانات خدماتی در فرودگاه‌ها، در مسیر تردد مسافران، در ترمینال‌ها را مورد بازبینی قرار دادیم و امکانات خدماتی در محوطه فرودگاه‌ها تا مسیر سوار شدن به هواپیما رصد کردیم و تعهد نسبت به عملکرد خود و رفع نارسایی‌ها برای خدمت‌رسانی و انجام تعهدات کسب و کار در قبال مردم را پذیرفتیم.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد در اشاره به اقداماتی که در این زمینه در چند سال گذشته انجام شده است، گفت: بهره‌برداری از ترمینال یک و ادامه عملیات بهسازی و روسازی باند 29 راست و چپ، دسترسی به موقعیت‌های پارک مناسب خودرو با احداث پارکینگ، نصب تابلوهای راهنمای مسافر در ترمینال‌ها و محاوط فرودگاهی، نصب تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ساماندهی اماکن تجاری و مشاغل در ترمینال‌های فرودگاه به منظور دسترسی آسان مسافران به نیازهای مورد نظر در فرودگاه و روان‌سازی و کاهش ترافیک در خیابان‌های منتهی به فرودگاه، ساماندهی مقابل ترمینال 1 و2 و طرح راهنمای مسافر  از جمله کارهای انجام شده در مهرآباد است.

رستمی در مورد استقرار سامانه sms  گفت: این سامانه درباره ارزیابی سطح خدمات فرودگاهی، رفع نارسایی از سیستم FIDS، رفع مشکل اینترنت عمومی ترمینال‌ها، نوسازی سرویس‌های بهداشتی تمامی ترمینال‌ها و نوسازی نمازخانه‌های فرودگاه مهرآباد که امروز به اذعان ستاد اقامه نماز استان به عنوان الگوی کلیه تمامی نمازخانه‎ها است، ساماندهی تاکسیرانی، چرخ‌دستی و افتتاح بزرگترین مرکز نظارتی تصویری (CCTV ) در فرودگاه مهرآباد از جمله اقداماتی است که در این زمینه صورت گرفته است.

وی در پایان اشاره کرد: ما در سال جدید جهت تکمیل ارتقای خدمات و مشتری‎مداری و کسب بهره‎وری به سمت و سوی مکانیزه کردن خدمات در فرودگاه مهرآباد پیش می‎رویم و برنامه‎های خاص و ویژه‎ایی در این خصوص از جمله مکانیزه کردن پارک پوزیشن هواپیما قبل از ورود به مهرآباد و همجنین نوبت‎دهی و رزرو مکانیزه تاکسی، در دست اقدام است.

این بازدیدآموزشی توسط شرکتکنندگان دوره ویدئو کنفرانس بینالمللی مدیریت رضایتمندی مشتری در بخش خدمات، از نحوه ارائه خدمات در فرودگاه مهرآباد انجام شد.

 

-------------------------------------
نظرات