خبر خبر

ورود اولین هواپیمای برجامی در باند فرودگاه مهرآباد

ایرباس ۳۲۱ به عنوان جوان‌ترین هواپیمای کشور و نخستین هواپیمای برجامی با خلبانان و کادر پروازی ایران ایر برای اولین بر روی باند فرودگاه بین المللی مهرآباد نشست

به‌گزارش روابط‌عمومی فرودگاه بین المللی مهرآباد ؛ با فرود نخستین هواپیمای خریداری شده از ایرباس روی باند فرودگاه مهرآباد، توافق ایران و ایرباس برای خرید و تحویل ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری رسما وارد مرحله اجرایی شد.

تحویل نخستین ایرباس مسافربری که در پی تاریخی‌ترین قرارداد نوسازی صنعت هوانوردی کشور پس از ۴ دهه انجام می‌شود در حضور میهمانانی از هیات دولت، نمایندگان مجلس و اصحاب رسانه در فرودگاه مهرآباد انجام شد.

این هواپیما که نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که قرارداد آنها امضا شده، قرار است در مسیرهای داخلی استفاده شود.

یادآور می‌شود؛ اواخر سال ۱۳۹۴ پس از سفر دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به کشور فرانسه، پیش قرارداد خرید بیش از یکصد فروند هواپیما بین شرکت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد.

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های  هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد. با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بوئینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید. در نتیجه قرارداد بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما به امضا رسید.

بر اساس این قرارداد، ایران‌ایر ۴۶ فروند هواپیما ۳۲۱ از ایرباس خریداری کرد که در مجموع بیش از ۸ هزار و ۳۰۰ صندلی را به ظرفیت هما اضافه می‌کند. همچنین ایران‌ایر ۳۸ فروند ایرباس از نوع ۳۳۰ تحویل می‌گیرد که ۲۵۳ صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

ایران ایر همچنین ۱۶ فروند هواپیمای ۳۵۰ ایرباس را برای پروازهای دور برد خود متشکل از پنج هزار و ۶۰۰ صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده کند.

در مجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما قرارداد امضا کرده و قرار است به‌زودی قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره را با شرکت ATRیکی از شرکت‌های زیر مجموعه ایرباس امضا کند.

جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد با بیش از۵۰ هزار صندلی جدید ارتقا می‌یابد و فرصت‌های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل فراهم می‌کند.

-------------------------------------
نظرات